Fonmoney -

İnternetten kontör yüklemede dikkat edilmesi gerekenler

Kontörlü ya da diğer bir deyişle ön ödemeli hat kullanan cep telefonu kullanıcıları çoğu kez normal hat kullanıcılarından daha dikkatli bilinçli bir tüketici kesimi oluştururlar. Kontörlü hatlar kullanıldığında yaşanan en önemli sorun beklenmeyen bir anda biten kontörlerdir. Çoğunlukla bir kullanıcı gecenin bir vakti, ya da tatil günü bir bayi aramak ya da bankaların müşteri servislerini arayamıyorsa, ilk olarak online kontör yükleme işlemi yapabileceği sitelere yönelmekten başka çaresi kalmıyor.

Bu siteleri kullanmaya karar verenleri ise iki temel sorun bekliyor. Birincisi bu sitelerin ne kadar güvenilir olduğunu anlamak o kadar da kolay değil. Zira kart bilgilerini çalan bir çok internet sitesi mevcut ve bunun sonuçlarında yüklü miktarlarda paralar hesaplardan çekilebiliyor.

İkincisi ise bu sitelerde kabul edilen ve edilmeyen kartların çoğu kez son derece sınırlı olmaları. Bu durumda boş yere deneme ve zaman harcayan bir kişi işlemden vazgeçme noktasına kadar gidebiliyor.

Öncelikle güvenlik sorununu ele alırsak, bir sitenin güvenli olup olmadığını anlamak için atılacak ilk adım sitenin adresinin https ile başlaması, SSL güvenlik sertifikasına sahip olmasıdır.  İkinci aşamada ise muhakkak 3D secure güvenlik şifresi soran sistem ile işlem yapıyor olmasına dikkat edilmelidir.

Tabi ki 3D secure güvenlik şifresi kredi kartının kopyalanmasına karşı bir koruma sağlamıyor. Bu sebeple ne olursa olsun işlemin ardından hesabınızın ve bakiyenizin kontrolünü ihmal etmemek gerekiyor. Çıkacak sorunları tespit etmek açısından işlem yapacağınız sitenin künyesini ve iletişim bilgilerini kontrol etmekte de fayda var. Profesyonel hazırlanmamış künye ve iletişim bölümleri olan sitelerden uzak durmakta da fayda bulunuyor.

İkinci sorun olarak bahsettiğimiz kredi kartlarının kabulü sorunu ise yine sitenin ne kadar profesyonel olduğu ile alakalı. Normal şartlarda bir sitenin uluslararası ve yerel tüm kredi kartlarıyla çalışması, onun kurum olarak profesyonelliğine işaret eder. Ayrıca size elinizde bulunan her kartla işlem yapma şansı verdiğinden ekstra rahatlık da sağlar.

Finansal hizmet Mi Envío Entidad de Pago, S.L., bir Transpaygo Limited yan kuruluşu, tarafından sağlanmaktadır. kayıtlı ofisi Avinguda de Francesc Cambó, 17, 1. kat (08003 - Barselona) adresindedir. Mi Envío, İspanya Merkez Bankası'nda 6926 referans numarası ile kayıtlı bir yetkili finans kurumu.

Teknik servis, Alser Strasse'de bulunan Fonmoney GmbH tarafından sağlanmaktadır. 21/6, 1080 Viyana, Avusturya.