Fonmoney -

Cep telefonları, ihtiyaç mı lüks mü?

Cep telefonu denen teknolojik harika hayatımızı tamamen değiştirmeye devam ediyor. Kimileri için bilgisayarlar 21. Yüzyılın başlangıcını simgeleseler bile aslında cep telefonu kullanımı etkileri açısından çok daha büyük bir ivme gösteriyor. Bilgisayar teknolojisinin ve kullanımının yaygınlaşması da aslında iletişim ihtiyacının artmasına dayandığından, teknik tabir ile iletişim çağının en önemli icadı olarak iletişimi en doğrudan temsil eden cep telefonları gösterilebilir.

Alsına bakarsanız sadece kelime anlamı olarak cep telefonu çok fazla bir şey anlatmıyor. Yani sanki olmazsa olmaz bir malzeme havası vermiyor. Oysa evden işe çıkarken cep telefonunuzu evde unuttuğunuzu düşünelim. Kaçımız “aman boş ver” diyebilir? İş yerlerinin bile mazeret olmasın diye çalışanlarına pahalı ve gelişmiş cep telefonları verdiğini düşünecek olursak, cep telefonu denen şey hayatın olmazsa olmazı mertebesine ulaşmış demektir.

Tüm bu gelinen noktaya rağmen insanın aklına “ya cep telefonları olmasaydı?”  sorusu takılıyor. Bu soruya iyimser bir yaklaşımla “bir şey olmazdı, daha önce nasıl ise öyle devam ederdi” cevabını verebiliriz elbette. Yine de kanımca bu gerçeklikten uzaklaşmamızı sağlayacak kaçak bir yanıt olurdu görüşündeyim. Zira insanoğlu çevresel koşullarını kendi değiştirebilirken, çevresel koşullar tarafından da değiştirilebiliyor. Cep telefonları hayatımıza girip bizi, yaşam şeklimizi dönülmez bir şekilde değiştirdiğinden beri artık farklı bir insanoğlu, teknolojiden ayrılamaz bir varlık yaşıyor dünya üzerinde.

Finansal hizmet Mi Envío Entidad de Pago, S.L., bir Transpaygo Limited yan kuruluşu, tarafından sağlanmaktadır. kayıtlı ofisi Avinguda de Francesc Cambó, 17, 1. kat (08003 - Barselona) adresindedir. Mi Envío, İspanya Merkez Bankası'nda 6926 referans numarası ile kayıtlı bir yetkili finans kurumu.

Teknik servis, Alser Strasse'de bulunan Fonmoney GmbH tarafından sağlanmaktadır. 21/6, 1080 Viyana, Avusturya.