Şartlar ve Koşullar - Kontör Yükleme 

Genel

İş bu genel ticari kurallar Transpaygo Limited Şirketinin kullanıcılarına internet sitesinin kullanımını ve bu sitede sunulan hizmetleri kapsamaktadır. Transpaygo Ltd. söz konusu internet sayfasının  kapatılması, açılması, değiştirilmesi veya sitede sunulan herhangi bir hizmetin veya fonksiyonun değiştirilmesi konusunda sınırsız hak yetki sahibidir. Açık olarak belirtilmemiş olması durumunda da, bu hüküm şirketin belirtilen sayfa ile bağlantılı olarak gelecekte sunabileceği tüm hizmetler için de geçerlidir.

Kayıt formunu doldurarak ve /veya internet sayfasını kullanarak bu sözleşmede belirtilecek olan tüm şart ve hükümleri ve veri gizliliği ilkesini kabul etmiş sayılmaktasınız.

Herhangi  bir kullanıcının sayfaya veya hizmete ulaşımını herhangi bir sebeple engelleme hakkı Transpaygo şirketine aittir.

Eğer bu hükümlerin herhangi biriyle mutabık değilseniz veya internet sitemizden genel olarak memnun değilseniz:

 1. Siteyi kullanma şeklinizi ayarlamalı
 2. Site üyeliğinden çıktığınızı yazılı olarak bize bildirmek üzere aşağıdaki linke tıklamalısınız:

******* 

Üyelikle ilgili Bilgiler

Sitemize üye olurken, kayıt formunda istenen bilgileri doğru ve eksiksiz şekilde bildirmelisiniz. Bu şekilde forma yazdığınız bilgilerin doğruluğunu teyit etmiş sayılmaktasınız. Adresiniz de dahil olmak üzere bu tür bilgilerdeki değişiklikleri bildirmek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu tür değişiklikleri sitemizdeki ‘kişisel ayarlar’ a tıklamak suretiyle her an gerçekleştirebilirsiniz. Bize verdiğiniz tüm bilgiler sözleşmenin ‘Genel Ticari Kurallar’ bölümünde belirtildiği şekilde ele alınacaktır. Eğer 18 yaşından küçükseniz sitemizi kullanabilmek için ebeveynlerinizden birinin veya velinizin onayı gerekmektedir. Eğer siteyi bir şirket veya bir kurum adına kullanıyorsunuz kullanım koşullarını  bu şirket/kurum adına kabul  etme hakkına sahip olmanız gerekmektedir.

Kullanıcı adı ve şifre

Siteye üye olduğunuz andan itibaren bir kullanıcı adınız ve şifreniz olacaktır. Kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle yürütülen tüm işlemlerden, size veya başka birine ait bir kredi karıyla yapılan satın alma işlemi dahil olmak üzere sorumlu bulunmaktasınız. Eğer kullanıcı adınızla ve şifrenizle sizin haberiniz olmaksızın herhangi bir işlem yapıldığını fark ederseniz hemen bizimle bağlantıya geçip bildirmeniz gerekir. Şifrenizi unutmanız durumunda sitedeki kayıt başlığı altındaki "şifremi unuttum" linkine tıklayıp yeni bir şifre talep edebilirsiniz. Sadece kendi kullanıcı adınızla siteye girmenize müsaade edilmektedir. Her kullanıcı adı ve şifre yalnızca tek bir kullanıcı tarafından kullanılabilir, devredilemez. 

Kişisel bilgiler

Sitemize üye olarak seçtiğiniz ürünlerle ilgili düzenli olarak size bilgi gönderilmesini kabul etmiş sayılmaktasınız. Ancak ‘kişisel ayarlar’ bölümünden bu durumu istediğiniz zaman değiştirebilir ve bu hizmetten kolaylıkla vazgeçebilirsiniz.

Lütfen internet üzerinden mail yoluyla kişisel bilgilerinizi göndermenin güvenli olmadığını, her zaman yanlış kişilerle ele geçirilebileceğini ve kötüye kullanılabileceğini göz önünde tutunuz. Hiç bir kişisel bilginizi şifresiz şekilde internette kullanmamalısınız.

Bu sözleşme ile şirketimiz ve şahsınız arasında geçen tüm yazışmaları, herhangi bir yükümlülük olmaksızın, kayıt altına alma hakkımız olduğunu kabul etmiş sayılmaktasınız.

Hesabınız

Eğer belirttiğiniz şehir ve ülkede ikamet etmediğiniz anlaşılırsa veya banka hesabınız belirttiğiniz bölgede değilse hizmetlerimizden yararlanmanız mümkün olamayacaktır. İnternet sitemiz belirli bir zaman süresince  sadece sınırlı miktarda veya değerde Top  up’ı Transfer etmenize olanak sağlamaktadır. Mevcut sınırlamamızda değişiklik olduğu takdirde sizi bilgilendireceğiz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek husus, bize internet sitemiz üzerinden aktardığınız tüm bilgilerin ve telefon numaranızın doğru ve eksiksiz olmasıdır.

Bizden herhangi bir uygulama talep ederken lütfen seçtiğiniz uygulamanın tam olarak istediğiniz gibi olup olmadığını kontrol edin. Herhangi bir uygulamayı talep ettikten sonra firmamız bunu son geçerli karar olarak kabul etme yetkisine sahiptir.

Top up'larla ilgili sitemizde yayınlamadığımız bilgileri zaman zaman kontrol etmekle ve herhangi bir hata veya eksik olması durumunda 30 gün içinde firmamızı bildirmekle yükümlü bulunmaktasınız.

Muhtemel eksik ve yanlışlıklar halinde bilgi vermemeniz durumunda kendi imkanlarımız ölçüsünde düzelteceğimizi belirtiriz ancak zamanında belirtilmeyen yanlış veya eksiklerle ilgili bir tazminat talep etme hakkınız bulunmamaktadır.

Hizmetler

Firmamızın sunduğu hizmetler sadece sitemizde belirtilen bölgelerde geçerlidir ve sadece bu bölgeler dahilide hesabı olan kişilerce kullanılabilir. (Bölgelerin kapsamı konusunda değişiklik yapma hakkı firmamızda saklıdır). Top up uygulaması yalnızca yurtiçinde ve listemizde bulunan ülkelerde geçerlidir (listede değişiklik yapılabilir, bu konuda dikkatli olmalısınız) ve AB içinde roaming için geçerli değildir.

İnternet sitesi- hizmetlerimize sadece buradan ulaşabilirsiniz- ve şifre  bu sözleşmeye uygun şekilde kullanılmalıdır.  Kullanıcı şifresi size tarafımızdan direkt olarak iletilecektir. Kullanıcı şifrenizi üçüncü şahıslara vermeniz kesinlikle yasaktır. (site yöneticileri de dahil olmak üzere tüm kişiler için bu kural geçerlidir).

Yükümlülükleriniz

İnternet sitesine girebilmek için gerekli donanım tarafınızdan sağlanmalıdır. Zaman zaman sitenin gerekliliklerini değiştirmemiz söz konusu olabilir.

Bu antlaşmanın kurallarına uymakla yükümlüsünüz. Bu sözleşmeyi onaylayarak, belirtilen tüm maddelere uygun hareket edeceğinizi ve böylelikle sitemizin yanlış şekilde kullanılması ihtimalini olabilecek en aşağı seviyeye çekmemize katkıda bulunacağınızı vaad etmiş ve sitenin kurallarına uymadığınız takdirde, bu sebeple sizin, firmamızın veya üçüncü bir şahsın uğrayabileceği her türlü zararı tazmin edeceğinizi taahüt etmiş oluyorsunuz.

Hesaptan Transfer İşlemleri

Bize internet sitesinden gerekli direktifleri verdiğiniz anda  şifrenizle veya kimliğinizi onaylayan başka bir işlemle banka hesabınızdan gereken ve onayladığınız tutarı çekme etkisi veriyorsunuz. Bu işlemler bütünüyle sizin sorumluluğunuzdadır. Sizde prosedüre uygun ve eksiksiz bir direktif aldıktan sonra hesabınızdan belirtilen miktarda parayı çekiyoruz ve yetkili telefon firmasına size belirttiğiniz miktarda kontör yüklemesi için siparişinizi iletiyoruz. Bu işlemden sonra top up'lar da dahil olmak üzere gereken hizmetin sağlanması bu cep telefonu firmasının sorumluluğuna geçmiş bulunuyor.

Sözleşmeye genel anlamda uyma yükümlülüğünüz genel anlamda saklı olmakla birlikte ve yanlışlıkla veya aldatma amaçlı yaptığınız siparişler dahil olmamak üzere eğer sitemiz üzerinden talep ettiğiniz bir top up'a erişemezseniz veya söz konusu hizmet yalnızca eksik şekilde size ulaşırsa bu durumda firmamız sorumluluk almaktadır. Bu sorumluluk yalnızca size ulaşmayan veya eksik miktarda ulaşan Top-up'la sınırlıdır.

Bunun dışında internet sitemizde size sunulan çeşitli ürün ve hizmetlerle ilgili birtakım bilgiler üçüncü şahıslarca hazırlanabilmektedir. Sitemizde  sunulan  ürün ve hizmetlerden bazıları ile ilgili bilgilere sadece belirli şartları dolduran tüketicilerin ulaşmasına izin verilmektedir. Bu sınırlamalarla ilgili bilgiler tüm ayrıntılarıyla girdiğiniz internet sayfasında bulunmaktadır. Söz konusu ürün veya uygulamayla ilgili işlem yapmadan önce lütfen gereken şartları dikkatlice okuyunuz.

Sitemizde bulunan bazı ürün ve hizmetlerle ilgili bilgiler çeşitli hukuki uyarı ve talimatlar içerebilirler. Bu uyarı ve talimatlar son derece önemlidir hem sizi hem de firmamızı korumak amacıyla konulmuştur. Lütfen ilgilendiğiniz ürün veya hizmetle ilgili hukuki uyarılar gördüğünüzde zaman ayırarak dikkatle okuyunuz.  Bu ürün, hizmet ve bilgiler bir çok durumda direkt olarak  firmamız tarafından değil üçüncü kişiler tarafından arz edilmektedir ve  siz bu  ürün veya hizmetlerden birini alarak üçüncü bir kişiyle hukuki ilişki içine girmiş oluyorsunuz. Biz bu üçüncü kişiler tarafından sunulan ürün ve bilgilerin doğruluğunu,kalitesini veya bilgilerin tam olup olmadığını kontrol etmemekteyiz. Bu sebeple bu üçüncü kişilerin sunduğu ürün ve hizmetlerle ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce bu firmadan gereken  tüm bilgileri almalısınız.

Firmamız, sitemizde ürün ve hizmetlerini arz eden bu üçüncü kişilerden aracılık  ve reklam hizmeti bedeli veya komisyon alma hakkına sahiptir. Bu sözleşmeyle birlikte bizim komisyon alma hakkımızı onaylamış oluyorsunuz.  Firmamız aracılık veya reklam bedeli olarak komisyon alması durumunda,fiyata dahil olan bu komisyonun miktarını söz konusu internet sayfasında açıkça belirtmektedir.

Sözleşmenin İptali

Sözleşmeyi tek taraflı iptal etmemiz veya  internet sayfasını kapatmamız aşağıdaki koşullarda mümkündür:

(A)  Sizi en az bir gün öncesinden yazılı olarak bilgilendirdiysek

(B)  Antlaşmanın maddelerinin zedelenmesi veya bu adımın atılması için çok önemli sebeplerin ortaya çıkması durumunda, ki böyle bir durum gerçekleşirse firmamız sizi mümkün olan en kısa süre içinde bilgilendirecektir.

(C) İflasınızın hemen ardından veya sözleşme yapma konusunda herhangi bir yetersizliğe sahip olmanız durumunda

(D)  Eğer internet sayfamızı 12 aylık bir süre boyunca hiç kullanmazsanız

Veya,

(E)  Sizin veya üçüncü bir kişinin sitedeki herhangi bir uygulamayı yasa dışı veya dolandırma amaçlı kullandığı kanısına varırsak.

Bunun dışındaki durumlarda sözleşme herhangi bir zaman sınırı söz konusu olmaksızın geçerlidir. Bir gün öncesinden yazılı olarak bildirmek koşuluyla sözleşmeden istediğiniz zaman çekilmeniz mümkündür. Ancak o zaman kadar hesabınızda bulunan borçlar bu işlemden etkilenmez ve geçerliliğini korur.

Sözleşmenin iptali sırasında hesap transferiyle ilgili işlemlerde değişiklik yapma veya geriye çevirme hakkı firmamızda saklıdır. Sözleşmenin geçerliliği sona erdikten sonra transfer ettiğiniz paraları veya hizmet olarak karşılığını alamamanız gibi kayıplardan firmamız sorumlu bulunmamaktadır.

Katkı ve Katılımlarınız

Bize, firmamızla, sitemizle veya verdiğimiz hizmetlerle ilgili öneri, görüş, şikayet veya düşüncelerinizi gönderirseniz, bizim bunları sınırsız ve ücretsiz olarak kullanma, değiştirme, yayınlama veya başka kişilere aktarma hakkımız olduğunu kabul etmiş oluyorsunuz.

İnternet sitemiz üzerinden aldığınız ürün veya hizmetin bedelinin dışında ayrıca katma değer vergisi ve varsa diğer vergilerini ödemeniz gerekmektedir.

Bu internet sitesi Avusturya’da ve Avusturya hukukuna göre işletilmekte olup, Avusturya hukukuna tabidir.

Genel koşullarımızı kabul ediyor ve sitemizi kullanıyorsanız, kullanımla ilgili tüm eylemlerin Avusturya Hukukuna bağlı olarak ele alınacağını ve herhangi bir antlaşmazlık durumunda Avusturya Mahkemelerinin yetkili sayılacağını da kabul etmiş oluyorsunuz.

Bir top up satın aldığınızda bunu herhangi bir cep telefonu işletmecisi de almış oluyorsunuz. Transpaygo firması bu satış işlemi için aracılık hizmeti veren bağımsız bir firmadır. 

Diğer Web sitelerine linkler

İnternet sitemizde bulunan bazı sayfalar, bizim denetimimizde olmayan başka bazı sayfalara yönlendiren hiper linkler içermektedir. Bu internet sayfalarının  bizimle direkt bir bağlantısı olmadığını, sözleşmemizin maddelerinin bu sayfalar için geçerli olmadığını ve bu sayfaların içeriğiyle ilgili olarak hiçbir sorumluluk ve yükümlülük almadığımızı hatırlatırız. Eğer bu sayfaları kullanırsanız tamamen sizin sorumluluğunuzdadır ve tüm riskler size aittir. Bu şekilde herhangi bir linke tıkladığınızda bilgisayarınıza virüs gelmesi veya bilgisayarınızda veya buna bağlı herhangi bir zarar oluşması bu kapsamda oluşabilecek zararlardan sadece bazılarıdır.  Bu ve benzeri durumlarla ilgili herhangi bir yükümlülük almadığımızı önemle belirtiriz.

Sözleşme maddelerinde değişiklikler

Bu sözleşmenin tamamını veya maddelerini haber vermeksizin tek taraflı olarak değiştirme hakkı firmamıza aittir. Böyle bir değişiklik meydana geldiğinde firmamız sizi posta veya elektronik posta yoluyla en geç 14 gün içinde haberdar edecektir. Değişiklikle ilgili bilgiler size ulaştıktan sonra sözleşmeden çekilebilirsiniz. Ancak çekilme anına kadar mevcut olan borçlarınızı ödemekle yükümlüsünüz.

Gizli bilgilerin kullanımı

Biz taşeron firma bu anlaşma kapsamında bize verdiğiniz tüm kişisel bilgi ve verileri  diğer firmalara sipariş verme dışında ve yasalar aksini gerektirmediği sürece gizli tutacağımızı taahhüt ediyoruz. Sizin ise buna karşılık olarak firmamızla, sitemizle ,kullandığımız yazılım ve faaliyetlerimizle ilgili hiç bir bilgiyi, bu bilgi kamuya açık şekilde yer almadığı sürece, üçüncü kişilerle paylaşmamanız ve bu konuda özen göstermeniz gerekmektedir.

Fikri Mülkiyet

Sitemizde bulunan tüm bilgi ve veriler kullanılan sistem veya diğer malzemelerin telif hakkı, bize veya lisans  sahiplerine aittir. Bu hizmet ve bilgileri sadece antlaşma çerçevesinde kullanabilirsiniz.
Aksi belirtilmedikçe, sitemizin içeriğinde yer alan tüm veri ve bilgilerin  hakkı firmamıza veya lisans sahiplerine aittir. Sitemizde bulunan bir metni, resmi veya bilgiyi bütün olarak veya kısmen; izinsiz kullanmanız, kopyalamanız, çoğaltmanız kesinlikle yasaktır.

Gizlilik Politikası

Bize verdiğiniz her türlü kişisel bilgiyle ilgili olarak gizlilik politikasına uygun şekilde hareket edeceğimizi, bu bilgileri kontrol etmek a maçlı istemeniz halinde sadece sizin için erişilebilir halde bulunduracağımızı belirtiriz. Gizlilik politikasıyla ilgili tutumumuzu zaman zaman internet sitemizde de belirtmekteyiz ve bunu sözleşmenin bir parçası olarak ele almaktayız.

Geçici olarak Hizmet Dışı Bulunma

Herhangi bir arıza , problem veya sistem sorunu dolayısıyla; somut veya tahmin edilen bir güvenlik tehdidi durumunda verdiğimiz hizmetleri veya internet sitesine erişimi hiçbir ek yükümlük almaksızın makul bir zaman dilimi için ve sorun çözülene dek durdurma hakkına sahibiz.

Yoğun Şiddet Hali: Savaş, kargaşa, ambargo, isyan, yangın, doğal afet ve benzeri durumlarda antlaşmada belirtilen hükümleri yerine getiremeyebiliriz ve bu sözleşmenin ihlali olarak ele alınmayacaktır. Hesap sistemlerinin bütünüyle çökmesi, cep telefonu hattı işleticilerine altyapısal sorunlar sebebiyle ulaşılamaması veya geç ulaşılması, enerji sağlama sisteminden ötürü meydana gelen aksaklıklar,  alıcı tarafından yanlış hesaba  ödeme yapılması gibi kontrolümüz dışında bulunan sebeplerden ortaya çıkan aksaklıklar ile ilgili de sorumluluk taşımamaktayız.

Güvenlik, Bakım ve Erişim

Bildiğiniz gibi telefonda yapılan görüşmeler, internet üzerinden yapılan yazışmalar ve kısa mesajla gönderilen iletiler tam olarak güvenli değillerdir. Tüm güvenlik önlemlerine rağmen üçüncü kişilerin yaptığınız görüşme veya yazışmaya sızması çeşitli bilgilerinizi ele geçirmesi olasıdır. Elimizden gelen tüm önlemleri almamıza rağmen sizin bu alandaki güvenliğinizi tam olarak garanti altına alamamaktayız.

Arada sırada bakım, yenileme gibi sebeplerle veya aşağıda belirttiğimiz sebeplerle geçici olarak hizmet dışı olabiliriz:

 1. Sitemize  kısmen veya tamamen erişiminizi kısıtladığımız için
 2. Şifreleri yenilemek/güncellemek için
 3.  Sitemize bir takım yeni hizmet ve uygulamalar eklemekte olduğumuz için
 4. Yeni eklenen bir hizmetin içeriğinde henüz tamamlanmamış eksiklikler olmasından ötürü

Erişiminiz kısıtlanabilir. Kimliğinizi veya yaptığınız işlemini tanıma işlemi uzun sürebilir ve yukarıda belirtilen sebeplerden erişiminiz gecikebilir, aksayabilir. Bu durumda herhangi bir yükümlülük kabul etmemekteyiz.  Kimliğinizi doğrulama süreciyle ilgili uygulamamızda bir  değişiklik olduğu takdirde sizi haberdar edeceğimizi belirtiriz.

Devredilemezlik

Bu sözleşmeyi imzalarken, sözleşmenin başkalarının değil sizin yararınıza olduğunu kabul etmiş sayılıyorsunuz.Sözleşmeden kaynaklanan hak veya yükümlülükleriniz üçüncü şahıslara devredilemez.

Diğer Hükümler

Bu sözleşmenin kapsamında yer alan konularla ilgili her türlü hukuki uyuşmazlık durumunda Viyana Mahkemeleri yetkili olup Avusturya Hukuku’nun kuralları geçerlidir. Bu sözleşme siz imzalayıp bize yazılı olarak gönderdikten sonra veya e-posta yoluyla iletip Transpaygo Limited Şirketi’nden onay aldıktan sonra  geçerlilik kazanır. Antlaşmanın belirli bir bölümünün değiştirilmesi durumunda onaylama süreci aynı şekilde uygulanır.

Bütünlük İlkesi

Herhangi bir zamanda bu sözleşmenin bir  veya bir kaç maddesinin hukuken geçersiz veya yasalara aykırı olması,  herhangi bir sebeple  hukuken uygulanamaz olması veya geçersizlik tehdidi altında olması sözleşmenin genel geçerliliğine halel getirmez. Sözleşme bütün olarak geçerliliğini ve bağlayıcılığını korumaya aynen devamm eder.

Yükümlülük

Transpaygo, firmanın kendi veya yardımcıları tarafından yapılan ihmal veya yanlış ifade yüzünden oluşacak herhangi bir zararla ilgili hiçbir yükümlülük almaz. Kişisel zararlarla ilgili herhangi bir hukuki yükümlülük meydana gelmemektedir. Üçüncü kişileri etkileyebilecek zararlar, buna bağlı kayıp veya kazanç kayıpları bu hükmün dışındadır. Kullanıcı Transpaygo Limited şirketinin herhangi bir hizmetini kullanırken, veya belirtilen kurallara uymaması sonucu  oluşabilecek  yükümlülük ve zararlardan  yalnızca kendi sorumludur, hiç bir üçüncü kişiye herhangi bir yükümlülük veya sorumluluk atfedilemez.

Sözleşme

Sizin ve firmamızın arasında İnternet sitemizde sunduğumuz hizmetleri kullanma amaçlı yapılan sözleşme 1) Kayıt Formu 2) Genel İş Koşulları 3) Gizlilik Politikası olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır. Kaynakların çelişmesi durumunda Genel İş Koşulları  birincil öneme ve önceliğe sahip olan metin kabul edilir.

Transpaygo Ltd şirketinin kendisini, olası ardıllarını veya temsilcilerini kapsamaktadır.

Ücretler ise internet sitemizde belirtildiği şekildedir.

Bilgilerin Korunması

Sözleşmede daha önce de belirttiğimiz gibi firmamız gizlilik politikasına uygun hareket etmekte ‘Gizlilik Politikası’ metnini zaman zaman internet sayfasında yayınlamaktadır.

 Kayıt

Hizmetlerden yararlanabilmek için kayıt işlemi tam ve eksiksiz olarak yerine getirilmelidir. Kayıt formunun eksiksiz doldurulması bu işlemin tek değil fakat önkoşuludur.

Şifre

Kayıt olduktan hemen sonra internet sitemizde geçerli olacak bir şifre size sunulacaktır.

Genel İş Kuralları

İnternet sitesinin ve buradan size sunulan hizmetlerin hangi koşullar altında gerçekleşeceği sözleşmede belirtildiği gibidir. Bu koşullara zaman zaman yenileri eklenebilir veya koşullar değiştirilebilir.

Top-up

Belirli bir miktarda paranın bir cep telefonu İşletim Firmasına gönderilerek bu firmanın bir müşterisine önceden ödenmiş kontör yükleme işlemi internet sitemiz üzerinden şirketimiz aracılığıyla gerçekleşmektedir.

Hizmetler

Sitemizde sunulan hizmetlere Top up hizmeti de dahildir.

Geçerlilik

Herhangi bir anlaşmazlık durumunda sözleşmenin İngilizce baskısı geçerlidir.

Terms and Conditions for Bank Transfer

1. About us
Transpaygo Limited, is a company registered at Companies House of England and Wales Reg. No. 8936601 and whose registered office is at 17 Heathman’s Road, London, United Kingdom, SW6 4TJ. (“Transpaygo”, “Fonmoney”, “Fonmoney Portal”, “company”, “we”, “us”, “our”).

1.1 Regulatory Information
Transpaygo Limited is regulated by the Financial Conduct Authority (FCA) and authorised by it to carry on payment services activities as an Authorised Payment Institution (API) under the Payment Services Regulation 2009 (FRN 722528). Transpaygo Limited is a registered Money Service Business (MSB) with HM Revenue and Customer No. 12579512.
Postal address: 17 Heathman’s Road, London, United Kingdom, SW6 4TJ

Email: [email protected]
Website: www.fonmoney.com

1.2 Service
Transpaygo Limited provides international payment services (“service”) to our individual customers (“client”, “you”, “your”, “user”). The Terms and Conditions (“Terms”) will apply to all contracts between you and us however you gain access to our services.
Terms and conditions are between the user, being the person clicking on the “I agree” button, and Transpaygo Limited (“Fonmoney Portal”, “Fonmoney”, “Transpaygo”, “our” “us” or “we”). By using the Website and registering on our Website, you expressly agree to be bound by the terms and conditions applicable to the services provided by Fonmoney through its portal and to the terms and conditions of the “Fonmoney Portal Privacy and Cookies Statement”.
The “Terms and Conditions” are provided to the user and concluded with the user in English language. Any non-English version of our “Terms and Conditions” is provided solely for the purpose of guidance. In case of conflict between different language versions should arise, the English version of the terms and conditions will prevail.

2. Definitions

 • "Agreement" refers to the present ‘Terms and Condition’ agreement including all subsequent amendments.
 • Application” refers to any downloadable software for mobile phones where Fonmoney services will be offered in exact conditions as on the Fonmoney website.
 • Authorised Payment Institution” refers to a business that is authorised and regulated to process payments initiated by card, credit transfers or direct debits, should we choose to do so.
 • Bank Transfer” refers to the transfer of any amount of funds to a nominated account which has been opened with an internationally known bank with either an account number, IBAN, IBC or SWIFT Code. Whereas, bank transfer does not mean that it will be sent through the SWIFT Network or networks belonging to licenced banks. 
 • Client profile” refers to personal or other information provided by you, the customer, when registering for an account with us, including but not limited to your contact details and any information that may be updated by logging into your Fonmoney account. 
 • "Destination Country" refers to the country in which the recipient account is located and where the recipient receives money through the service.
 • Exchange rate”: refers to the rate at which Transpaygo will either offer the User or carry out for the User the conversion from one initial currency to the requested preferred currency. The exchange rate will not be the market rate as provided with Internet Financial Information Sites or the exchange rate of the any Central Bank.
 • "Force Majeure" refers to events or causes including, but not limited to, the following: an “act of God”, peril of the sea, unavoidable accident of navigation, war (whether declared or not), sabotage, riot, insurrection, civil commotion, national emergency (whether in fact or law), martial law, fire, flood, cyclone, earthquake, landslide, explosion, power or water shortage, failure of a transmission or communication network, epidemic, quarantine, strike or other labour difficulty or expropriation, restriction, prohibition, law, regulation, decree or other legally enforceable order of a government agency, breakage or accident, change of law or regulation or any damage of Fonmoney Portal´s machinery or systems, unless occurring as a result of an act, omission, default or negligence of you or Fonmoney Portal.
 • IBAN” refers to “International Bank Account Number” and is the European Union wide identification code for a bank account.
 • "Local Taxes" means any taxes or charges payable in the Destination Country.
 • Order” refers to your request for us to perform a service on your behalf. 
 • "Payment Instrument" means a valid instrument of payment such as a bank account transfer, debit or credit card, direct debit order or any other method the Fonmoney Portal accepts as valid to let you pay for the payment transaction you want to execute.
 • Payment limits” refers to the maximum amount of currency accepted for an exchange; limit varies dynamically depending on market conditions. There is no lower limit.
 • "Payment Order" refers to an instruction validly made by you to us requesting the execution of a payment transaction.
 • Payment Service Regulation” means the Payment Service Regulations 2009 (2009, No. 209)
 • PSD Agent” refers to a Payment Service Directive agent. This implies that the service is provided by an agent of a payment service provider.
 • "Recipient" refers to the beneficiary of the money of the money transfer specified by the customer and executed by the company. 
 • Registration”: means the act of signing up to the Service by giving Transpaygo all of the requested personal and transactional details to be allowed to use the Service.
 • "Sender" means someone who uses the Service to send money.
 • Service” means all payment services, money transfer and Top-Up services and related products available through the Website.
 • "Service Fee" means the fee plus any additional charges applicable to each Transaction.
 • "Service Provider" means a local bank, money exchange house, mobile operator or other third party service providers with whom Fonmoney Portal works in providing the Service.
 • SWIFT” means Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication and developed a standardised code system to identify all banks globally and electronic protocol to manage the inter-banking between banks.
 • SWIFT Code” means the internal identification code of each bank that is supported by SWIFT and its necessary to make international transaction via banks. This code can usually be seen in the internet banking as SWIFT Code and in Europe also called BIC. In the UK, this has to be requested as the commonly used SORT-Code is not the international SWIFT Code.
 • SWIFT Network” refers to the corresponding electronic inter-banking network that the banks have built on the Standard Inter-banking Protocol that the SWIFT has developed.
 • Top-Up” refers to a transfer of an amount of prepaid airtime to a mobile operator to pay for the provision of telecommunication services by that mobile operator.
 • Transaction” means (i) each money transfer, Top-up or other Service that you initiate using the Website; and (ii) each other use that you make of the Service;
 • Transpaygo, Fonmoney, we, us, our “ refers to Transpaygo Limited, a company registgered in England and Wales under Reg. No. 8936601 and whose registered office is at 17 Heathman’s Road, London, United Kingdom SW6 T4J
 • "User," "you" or "your" means you and any other person or entity entering into this Agreement with us or using the Service.
 • Website” means any of the Fonmoney branded portals of Transpaygo independent of the domain ending.

3. Promotions and links to other websites

From time to time, Fonmoney Portal will run promotions on the Website. These promotions will be subject to additional terms and conditions and such terms and conditions (including the closing date for any promotion) will be displayed clearly on the Website.
Access to and use of the website is at your own risk and Fonmoney Portal does not represent or warrant that the use of the Website or any materials downloaded from it will not cause damage to property, including but not limited to loss of data or computer virus infection.
Some pages on the Website may contain hypertext links to websites not created or maintained by Fonmoney Portal. You are hereby adequately notified and forewarned that when entering other websites via such hypertext links, the terms and conditions, benefits, and privacy protections afforded by the Website will not be applicable and you must make yourself aware of and become compliant with the requirements of those individual independently maintained websites or web-pages. Fonmoney is not liable in any way for the content, availability or use of such linked websites and you agree that you may access such links entirely at your own risk.

3.1. Customer Service, Complaints and Communication

At Fonmoney we are committed to provide our customers the highest level of service, both through our product and our customer support team, and greatly value your feedback. If you have something you want to let us know or are experiencing a problem please contact us at [email protected] and we will do our best to sort out the situation as fast and as efficiently as we can.Fonmoney's complaint procedures have been created in compliance and taking into consideration the recommendations of both the Financial Conduct Authority (FCA) and the Financial Obudsman Service (FOS) and although as a customer you have the right to complain orally, when using our Website, you accept that communication with us will be mainly electronic and exerted through our customer support account [email protected] 

If you are experiencing a problem please first contact Fonmoney at [email protected] and outline fully the nature of your dissatisfaction or complaint and we will make sure your email gets to the right Department and individual. Please be reassured that all of our customer support team receive training on how to recognise and manage a complaint and are aware of Fonmoney’s procedures.  
 We will always do our best to address your concerns as quickly and efficiently as possible, so we kindly ask you to please wait for our detailed response.

If you are still unhappy with our service, you are free to contact the European Consumer Centre or the UK Financial Ombudsman Service at South Quay, 183 Marsh Wall, London, E14 9SR, for more information please refer to http://www.financial-ombudsman.org.uk/

Note: We will always contact you by e-mail, so please make sure that your registration email is always one you check regularly and which you have access to.
 
For contractual purposes, you agree to this electronic means of communication and you acknowledge that all contracts, notices, information and other communications that we provide to you electronically comply with any legal requirement that such communications be in writing. This condition does not affect your statutory rights.
 

3.2. Partners/ Third parties

A person who is not party to these terms and conditions or a Contract shall not have any rights under or in connection with them under the Contracts (Rights of Third Parties) Act 1999.
Some of the products and services which may be offered for sale, through the Website or through other services that Fonmoney Portal may offer you may be submitted, created, provided or developed by third parties. It will be clearly stated that these stated that from whom the service will be ant that the Term & Conditions of the Third Party will apply.

Fonmoney Portal will not be able to check permanently the accuracy or completeness of the information or the suitability or quality of the products and services of these third parties. You must make your own inquiries with the relevant third party supplier directly before relying on the Third Party information or entering into a transaction in relation to the third party products and services referred to on the Website.
I there is not clear indication that this offer is provided by a Thrid Party and the Third Party Terms & Conditions apply then the Transpaygo Terms and Conditions prevail over the the Third Parties.

4.     Obligations and Responsibilities


4.1. Our obligations and responsibilities

Subject to these Terms and Conditions, we agree to provide the Service to you, using reasonable care. The Service may not be available in whole or in part in certain regions, countries, or jurisdictions.
We will attempt to process Transactions promptly, but any Transaction may be delayed for a number of reasons including but not limited to; our efforts to verify your identity; to validate your Transaction instructions; to contact you; or otherwise to comply with applicable law; or due to variations in business hours and currency availability.

We will not perform any Services for You (and any Contract between us shall be deemed void) if:


a. we are unable to obtain satisfactory evidence of your identity;
b. we are unable to verify your personal data you have given to us with reasonable efforts
c. we have reason to believe that your communication with us (by any means) is incorrect, incomplete, unauthorised or forged;
d. you provide us with false, incorrect or incomplete information or
e. your send order is not given to us sufficiently in advance to allow us to process the Transaction in accordance with your request (example: you request a same day transfer to a country but your order is received by us after 5pm GMT);
f. you are unable to comply with any regulatory or governmental authority requirements (by sending or receiving country;
g. by doing so we may break any law, regulation, code or other duty that applies to us;
h. by doing so we may expose us to action from any government or regulator.

In all these cases but not limited to those we are not obliged to process any particular Transaction. When you submit a Transaction, you are requesting that we process the Transaction on your behalf. We may, in our sole discretion, choose whether or not to accept the offer to process that Transaction. However, if we decide not to process the Transaction, we will notify you promptly of that decision and repay the money paid to us. We will explain the reason for not processing the transaction.

In addition, we may, in our sole discretion, refuse Transactions from certain Senders or to certain Recipients, including entities and individuals on restricted or prohibited lists issued from time to time by government, supra-governmental bodies or any NGO or by other suspected criminal lists.  
In addition, not all Payment Instruments are available to all customers at all times and we may, in our sole discretion, refuse Transactions funded from certain Payment Instruments.

In case Transpaygo should decide to use a third party Service Provider for cash collection or any other means of fund retrieval the Service Provider Terms and conditions are applicable. We will attempt to provide Senders and Recipients with up to date information regarding the location and opening hours of our Service Providers by means of information on our website. However, you agree that Fonmoney Portal shall not be held responsible for any inaccuracies that may appear in that information or any damage which may result from incorrect or incomplete information.

We may, without notice (except as required by law) and without liability to you, immediately terminate or suspend your access to our Services at any time, including without limitation, if:

- you attempt to transfer or charge funds from an account that does not belong to you or
- from an account which does not have sufficient available funds or has expired, or
- if you are paying by credit card, there is an insufficient available line of credit;
- we receive conflicting claims regarding ownership of, or the right to withdraw funds from a debit or credit card account;
- you attempt to tamper, hack, modify or otherwise corrupt the security or functionality of our Website;
- you attempt to transfer funds of illegal income which is consider laundering money
- you have breached a term or condition of these terms and conditions, or any representation or warranty that you make under these terms and conditions are false;
- you are insolvent or are declared bankrupt;
- we determine that your profile is inactive.
- In case of reactivation you need to contact customer support at [email protected]


4.2. Your obligations and responsibilities
To use the Services, you must first register an Account on the Website. You can do this by filling out the appropriate information on the registration screen on the Website. The personal information need from you will be depending on the amount you want to send, the country you are from and the country you are sending the money to. We will try to process your account opening procedure as fast as possible, and if we have all the right information it will be almost immediate.
In case the information received is perceived by us

a. Incomplete in the detail what we need
b. without satisfactory evidence of your identity;
c. Unable to verify with third party suppliers
d. Inconsistent
e. Or of a country we have to take extra care to identify senders and receiver

We will need to ask for a deeper due diligence and more investigation and/or we will not be able to open the account immediately and/or we keep the right to process these information as long as we see fit to decide on the opening of the account.

You may register as a member of the Website only once. Upon registration, you will be given an Account. You agree that the information you supply upon registration will be truthful, accurate and complete. It is your responsibility to inform us of any changes to that information. All personal information, including financial information (“Data”) you provide to us as a member will be treated in accordance with the Privacy and Cookies Statement.
If you are under 18 years of age, you must obtain a parent/guardian's consent prior to using the Website.

In order to enter a relation with Transpaygo you must not be suffering for any disability, impairment or condition which may affect your capacity to enter into a business relationship with the company or provide proof that you have the capacity of “Authorisded Person” to enter in a business relationship in the customer’s behalf.

When registering on the Website you will supply your email address and choose a password. For the purposes of this Agreement username means the email address you use while registering as a member on the Website. You are entirely responsible for all activities which occur under your email address and/or password. You must not disclose your password, whether directly or indirectly to any third party. It is your responsibility to safeguard your password. You must notify us immediately using the contact details if you become aware of any unauthorised use of your email address and/or password. Each email address and password must be used by a single user and are not transferable.

Please note that your username and password may be used both on www.fonmoney.com and/or associated mobile applications. This Agreement will apply to the use of Services on any Website.

For each Transaction that you submit, you will pay us the Service Fee in addition to the Transaction Amount. Payment becomes due at the time that you submit your Transaction. If you submit a Transaction that results in Fonmoney Portal becoming liable for charges including but not limited to chargeback or other fees, you agree to reimburse us for all such fees.

When you are sending money under these Terms and Conditions, it is your responsibility to make sure all the Transaction details are accurate before submission. Once a Transaction has been submitted for processing it is not possible to change any of its details. You will be given the opportunity to confirm Transactions before submission and you must check the details carefully. In case of wrong transaction details, you can cancel a transaction by sending an email to [email protected]

Fonmoney Portal will have no responsibility for any fees or charges you may incur by the use of a particular Payment Instrument to fund a Transaction. These may include but are not limited to unauthorised overdraft fees imposed by banks if there are insufficient funds in your bank account or "cash advance" fees and additional interest which may be imposed by credit card providers if they treat use of the Service as a cash transaction rather than a purchase transaction;

You will only use the Service to send money to people that you know personally and not to pay for goods or services. If, in breach of this clause, you choose to pay third parties for goods and services using the Service, you acknowledge that Fonmoney Portal has no control over, and is not responsible for, the quality, safety, legality, or delivery of such goods or services and that any such use of the Service is entirely at your own risk. If Fonmoney Portal reasonably believes you are using the Service to purchase goods or services, we reserve the right to cancel your Transaction(s);

Both you and the Recipients will only act on your own behalf. You may not submit or receive a Transaction on behalf of a third person. If you intend to submit or receive a Transaction on behalf of a company, business or any entity other than a human individual, you must first inform Fonmoney Portal of your desire to do so and provide us with any additional information about the entity we may request in order that we may decide whether to permit the Transaction;

In using the Service you will comply with these Terms and Conditions as well as any applicable laws, rules or regulations. It is a breach of these Terms and Conditions to use the Service to send money (i) to a Recipient, knowingly to the Sender, who has violated the Terms and Conditions, or (ii) in connection with illegal activity including without limitation money-laundering, fraud and the funding of terrorist organisations. If you use the Service in connection with illegal activity, Fonmoney Portal may report you to the appropriate legal authorities;

When using our website or the Service or when interacting with Fonmoney Portal, with another User or third party, you will not:

- breach this Terms and Conditions, or any other agreement between you and Fonmoney Portal;
- open more than one account, without our prior written permission;
- provide false, inaccurate, or misleading information;
- allow anyone else access to your registration details, and will keep those details secure;
- refuse to provide confirmation of any information you provide to us, including proof of identity, or refuse to co-operate in any investigation;
- use an anonymising proxy (a tool that attempts to make activity untraceable); or copy or monitor our website using any robot, spider, or other automatic device or manual process, without our prior written permission.
- Breach of any law or regulation;
 -Infringe any of Transpaygo’s intellectual property rights;
 -Act in a manner that is unlawfully harassing or threatening;
- Send or receive potentially fraudulent funds;
- Disclose another User’s information to a third party or use such information for marketing purpose;
- Facilitating any virus, Trojan horses, worms or other computer programming routines that may damage, interfere with or expropriate any system, data or User’s information;
- Revealing the User’s password to someone else or use someone else’s password.

Fonmoney Portal may, as necessary in providing the Service, store all information required of a Recipient to prove his or her identity or associated with their specific Transaction. Such proofs may include a suitable form of valid, unexpired identification from a list of acceptable papers provided by the Service Provider, and/or a Transaction tracking number, a personal identification number (PIN), a "password", a "secret word", or other similar identifiers.

You agree not to use the Services for any unlawful activity and Fonmoney Portal reserves the right to investigate any suspicious activity or in response to any complaints or reported violations. When investigating any such activity, Fonmoney Portal reserves the right to report suspected unlawful activity to any appropriate person or body and to provide them with any relevant information, including personal data.

4.3. Cancellation and refunding

We will refund to you any value left over which we receive as a result of any breach of our agreement with you (this means that, for example, where a money transfer has failed in such circumstances we will refund to you the Transaction Amount and the Service Fee).

If a money transfer is delayed or fails, you may have a right to receive a refund or compensation under laws relating to the provision of international money transfer services. We will provide you with the details of your rights to a refund or compensation if you contact us using the contact at www.fonmoney.com/contacts/.
Any claim for compensation made by you can only be made to the person registered by us. In case of credit card payment Transpaygo will need a proof of ownership of the to be refunded bank account.
We do not, in any event, accept responsibility for:
any failure to perform your instructions as a result of circumstances which could reasonably be considered to be outside our control;
malfunctions in communications facilities which cannot reasonably be considered to be under our control and that may affect the accuracy or timeliness of messages you send to us;
any losses or delays in transmission of messages arising out of the use of any internet service provider or caused by any browser or other software which is not under our control;
errors on the website or with the Service caused by incomplete or incorrect information provided to us by you or a third party

Nothing in this clause shall (a) exclude or limit liability on our part for death or personal injury resulting from our negligence; or (b) exclude liability for our fraud.

Where you are sending a money transfer to a Recipient who is not registered with us, you agree to accept the provisions of this clause not only for yourself, but also on behalf of the Recipient.

Your relationship is with Transpaygo Limited only. You agree that no affiliate or agent of Transpaygo Limited owes you any duty of care when performing a task which would otherwise have to be performed by Transpaygo Limited under its agreement with you.

You agree to cover and hold harmless Transpaygo Limited, our subsidiaries, affiliates, officers, directors, employees, agents, independent contractors, advertisers, partners, and co-branders from all loss, damage, claims, actions or demands, including reasonable legal fees, arising out of your use or misuse of this website or Service, all activities that occur under your password or account e- mail login, your violation of this Terms and Conditions or any other violation of the rights of another person or party.

5.     Exchange rates and fees


5.1. Exchange rates
Fonmoney Portal will try to offer the best exchange rate it will receive from its third party suppliers. On top of this we will be charging 0,25% to 1% of the transferred funds depending on the risk Transpaygo will occur through volatility of the foreign exchange market.  In times of very turbulent markets Transpaygo will keep the right to increase the spread on the exchange rate to off-set these additional business risks which Transpaygo might experience.
Transpaygo will guarantee to transfer the funds at these conditions within business hours, unless the transaction has failed or has been refused. If your transaction took place outside of business hours, the exchange rate may change by the time the transaction is finalised. You will be informed of any changes by e-mail. We reserve the right to adjust the currency spread while the markets are closed (weekends, bank holidays), in order to avoid losses created by currency variations, and to ensure the resulting payment to our clients.

5.2. Fees
Fonmoney will charge a fee for the Service. This fee charge for each single transaction will change from time to time and will be adopted to market condition, fees Transpaygo has to pay to its third party suppliers or to the SWIFT Network. Transpaygo will not change the fee after it agreed to enter into the agreement to take this transaction.
In case of the abandoning of the Service to the customer because the customer has breached its obligations or responsibilities Transpaygo keeps the right not to refund the charged fee in parts or as a whole if the Service has been used unlawfully.

5.3. Additional fee
Administration charges may only incur when our settlement banks or the receiving bank refuse your transaction due to incorrect payment details, their regulatory requirements or any other valid reason. Any administrative charges from the settlement banks or the receiving banks will be deducted from your payment amount.

6.     Data and Security


6.1. Data Collection

Customer Identification Program
UK law and the European Union Directive requires all financial institutions to assist in the fight against money laundering activities and the funding of terrorism by obtaining, verifying, and recording identifying information about all customers. We may therefore require you to supply us with personal identifying information and we may also legally consult other sources to obtain information about you.

Verification and Checks
We will verify your residential address and personal details in order to confirm your identity. We may also pass your personal information to a credit reference agency, which may keep a record of that information. You can be rest assured that this is done only to confirm your identity, that a credit check is not performed and that your credit rating will be unaffected. All information provided by you will be treated securely and strictly in accordance with the Data Protection Act 1998.

By accepting these Terms and Conditions you authorise us to make any inquiries we consider necessary to validate the information that you provide to us. We may do this directly, for example by asking you for additional information, requiring you to take steps to confirm ownership of your Payment Instruments or email address; or by verifying your information against third party databases; or through other sources.

6.2.  Privacy

We respect the privacy of the affairs of all our customers and always aim to treat customer information as confidential and to use customer information in confidence.
We will not treat customer information as confidential where it is already public knowledge or where it becomes public knowledge through no fault of our own.

We may disclose customer information if we are required to do so by law, by a court, by court order, to meet any statutory, legal or regulatory requirement on us, or by the police or any other law enforcement agency in connection with the prevention or detection of crime or to help combat fraud or money laundering. We may also report suspicious activity to appropriate law enforcement organisations or other government agencies.
We do not disclose your account details, postal or email addresses to anyone except when legally required to do so. Sensitive information between your browser and any of the Fonmoney websites is transferred in encrypted form using Secure Socket Layer (SSL). When transmitting sensitive information, you should always make sure that your browser can validate the Fonmoney certificate.

You consent to our processing your personal information for the purposes of providing the Service, including for verification purposes as set out in this clause. You also consent to the use of such data for communicating with you, and for statutory, accounting and archival purposes. You acknowledge that you have read and consented to Fonmoney Portal's Data Privacy Policy.

7.     English Law and agreement

Contracts for the purchase of using our Service and any dispute or claim arising out of or in connection with them or their subject matter or formation (including non-contractual disputes or claims) will be governed by English Law. Any dispute or claim arising out of or in connection with such Contracts or their formation (including non-contractual disputes or claims) will be subject to the non-exclusive jurisdiction of the courts of England and Wales.
Please do contact us in the manner set out in these terms and conditions should you have any queries or concerns.

Please First contact Transpaygo at [email protected] If you are unhappy then please contact the European Consumer Center. In case you are unsatisfied with the result after this you can contact the UK Financial Ombudsman Service at South Quay, 183 Marsh Wall, London, E14 9SR or for more information refer to http://www.financial-ombudsman.org.uk/

Severability: If, at any time, any provision of this Agreement (or any part of a provision of this Agreement) is or becomes illegal, invalid or unenforceable, that shall not affect or impair the legality, validity or enforceability of the remainder of this Agreement (including the remainder of a provision where only part thereof is or has become illegal, invalid or unenforceable).

Waiver: Any waiver of a breach or default of any of the provisions of this Agreement shall not be construed as a waiver of any succeeding breach of the same or other provisions, nor shall any delay or omission on Fonmoney Portal’s part to exercise or avail of any right, power or privilege shall operate as a waiver of any breach or default by you.

7.1. Events outside of our control
We will not be liable or responsible for any failure to perform, or delay in performance of, any of our obligations under a Contract that is caused by events outside our reasonable control (Force Majeure Event).
Our performance under any Contract is deemed to be suspended for the period that the Force Majeure Event continues, and we will have an extension of time for performance for the duration of that period. We will use our reasonable endeavours to bring the Force Majeure Event to a close or to find a solution by which our obligations under the Contract may be performed despite the Force Majeure Event.

7.2. Entire Agreement
This agreement constitutes the entire agreement between the parties and supersedes all prior understandings or agreements relating to the subject matter of this agreement. 

8. Ombudsman

At Fonmoney we are committed to provide our customers the highest level of service, both through our product and our customer support team, and greatly value your feedback. If you have something you want to let us know or are experiencing a problem please contact us at [email protected] and we will do our best to sort out the situation as fast and as efficiently as we can. 

Fonmoney's complaint procedures have been created in compliance and taking into consideration the recommendations of both the Financial Conduct Authority (FCA) and the Financial Obudsman Service (FOS) and although as a customer you have the right to complain orally, when using our Website, you accept that communication with us will be mainly electronic and exerted through our customer support account [email protected].  

If you are experiencing a problem please first contact Fonmoney at [email protected] and outline fully the nature of your dissatisfaction or complaint and we will make sure your email gets to the right Department and individual. Please be reassured that all of our customer support team receive training on how to recognise and manage a complaint and are aware of Fonmoney’s procedures.

We will always do our best to address your concerns as quickly and efficiently as possible, so we kindly ask you to please wait for our detailed response.

If you are still unhappy with our service, you are free to contact the European Consumer Centre or the UK Financial Ombudsman Service at South Quay, 183 Marsh Wall, London, E14 9SR, for more information please refer to http://www.financial-ombudsman.org.uk/

Note: We will always contact you by e-mail, so please make sure that your registration email is always one you check regularly and which you have access to.