Fonmoney -

Sıkça Sorulan Sorularla Fonmoney!

kontör yükle

Bu blog yazımızda, dünyanın en güvenli ve kullanımı en kolay online kontör yükleme hizmetini sunan Fonmoney hakkında sıkça sorulan soruları ve cevaplarını sizin için bir araya getirdik.

Fonmoney ile nasıl kontör gönderebilirim?

Öncelikle Fonmoney online kontör yükleme sayfasını ziyaret edin ve Türkiye’deki Vodafone, Turkcell, Avea operatörlerinden birine ait, yükleme yapmak istediğiniz faturasız hattın numarasını girin. Ardından yükleme yapmak istediğiniz miktarı tıklayın ve ödeme ekranına geçin. Ödeme ekranına geldiğinizde de görebileceğiniz gibi Visa veya Mastercard kredi kartlarıyla veya Sofort Überweisung sistemiyle anında havale yaparak veya Paysafecard ile güvenli şekilde yurt dışından Türkiye’ye kontör gönderebilirsiniz.

Ödeme işlemi başarıyla tamamlandıktan sonra ne oluyor?

Ödeme işlemi tamamlandığında Türkiye’ye göndermek istediğiniz kontör vermiş olduğunuz numaraya yüklenir. Eğer kısa bir süre içinde yüklenmezse, vakit kaybetmeden işlem numaranızla birlikte Müşteri Hizmetleri’mize başvurabilirsiniz. Müşteri Hizmetleri ve teknik ekibimiz sorununuzun çözümünde size yardımcı olacaktır.

Kontörü yanlış numaraya gönderirsek ne oluyor?

Her kontör yükleme işleminde doğru telefon numarasını girmenizi tavsiye ederiz. Eğer telefon numarası doğru girilmezse ve istemediğiniz bir numaraya kontör yüklemesi başarıyla yapılırsa maalesef bu işlem iptal edilemiyor. Diğer her türlü teknik sorunda teknik ekibimiz para iadesine varan çözümler sunar.

Kontör yüklerken hesabımdan para düşülür, kontör yüklenmez ise ne yapmalıyım?

Vakit kaybetmeden, kontör yükleme işlemi sonrasında size verilen işlem numarası ile birlikte Müşteri Hizmetleri’mize yazın. Sorununuz en kısa zamanda çözülecek, kontörünüz dilediğiniz numaraya gönderilecektir. Çözüm bulunamayan durumlarda Fonmoney tarafından para iadesi yapılır.

Fonmoney ve Türkiye’ye kontör yükleme işlemi hakkındaki tüm sorularınızın cevapları için bize yazın.

⇒ Fonmoney'den yeni "Türkiye'ye para transferi" hizmeti 

 

The financial service is provided by Easy Payment and Finance, EP, S.A., with its registered office at Calle Gran Vía 51, 6ºC - 28013 - Madrid. Easy Payment and Finance, EP, S.A., is registered with the Bank of Spain with reference number 6849, a Spanish licensed financial institution regulated by the Bank of Spain.

Part of the service is Mi Envío Entidad de Pago, S.L., with registered office at Avinguda de Francesc Cambó, 17, 1st floor (08003 - Barcelona). Mi Envío is registered with the Bank of Spain under reference number 6926, as an authorised financial institution.

The technical service is provided by Fonmoney GmbH, located at Alser Strasse 21/6, 1080 Vienna, Austria.